22. mai 2009
Utfordring 4. Likeverdige tjenester fra det offentlige
Norge er et multietnisk, flerkulturelt samfunn. Befolkningen er sammensatt med ulike behov.
Vil partiet sette i verk konkrete tiltak for å sikre lik tilgjengelighet til offentlige tjenester for alle?
LDO mener at myndighetene må sikre likeverdige tjenester fra det offentlige for alle borgere, uavhengig av funksjonsevne, kulturell- eller religiøs bakgrunn. Med dette menes for eksempel tjenester innen helse, utdanning og omsorg.
Språklig tilrettelegging er et viktig virkemiddel. I aldersgruppen 55–70 år har nesten halvparten av innvandrerkvinnene behov for tolk når de er hos lege. Hvordan møter FrP utfordringen?
FrP mener at:
FrP vil ikke akseptere diskriminering med bakgrunn i kjønn, religion eller etnisk tilhørighet. Det er rettsapparatet som bør avgjøre hvorvidt en handling er diskriminerende eller ikke.
Gjennom å stille krav til innvandrere om deltakelse i norskundervisning og/eller arbeidstrening som vilkår for å motta offentlige ytelser, som f eks sosialhjelp, vil kommunikasjonen mellom nordmenn og innvandrere, og mellom innvandrere fra ulike opprinnelsesland, sikres ved at norsk blir felles språk for alle.
Svært mange elever faller fra i løpet av sin videregående utdanning, noe som medfører uheldige konsekvenser for samfunnet så vel som den enkelte.
Muligheten for å strekke utdanningsløpet ved å kombinere arbeid og utdanning i større grad enn i dag, kan også være et alternativ.
FrP vil:
Vi vil derfor se på mulige tiltak for å redusere frafallsprosenten, slik som økt praktisk undervisning og fleksibel skoledag.
Forsterke rådgivningstjenesten.
LDOs vurdering av FrPs forslag
+ LDO synes det er positivt at FrP vil arbeide med frafallsproblematikken i videregående skole.
Andelen elever med minoritetsbakgrunn som ikke fullfører videregående skole, er høyere enn gjennomsnittet. Vi vil oppfordre FrP til å ta hensyn til dette når tiltak skal utformes.
- LDO er kritiske til at FrP ikke følger opp sin visjon om ikke-diskriminering med konkrete tiltak som skal bidra til likeverdige offentlige tjenester for alle.
Hvordan vil FrP gjøre offentlig informasjon tilgjengelig for alle? Hvordan kan helsetjenesten blir bedre tilgjengelig for alle, for eksempel gjennom bedre tolkebistand ved legebesøk?